Wywiad z liderem grupy Komety Lesławem, przeprowadzony drogą mailową 30.09.2005 r. 

     

Instytut Adama B: Dlaczego tak póĽno odbędzie się koncert promocyjny płyty "Via Ardiente"? Czy podczas występu w Proximie zabrzmi także trąbka czy wibrafon, które słychać na płycie?      

         
Taki termin zaproponował klub Proxima. Pracujemy nad tym żeby koncert, który odbędzie się 25 pażdziernika na długo pozostał w pamięci osób, które zdecydują się na nim pojawić. Będzie na pewno parę niespodzianek. 

 

Instytut Adama B: Na płycie są dwa kowery "Running wild" i "Get out of my life". Dlaczego akurat te kowery wybrali¶cie? Pytam, bo na koncertach grywacie jeszcze inne utwory, chociażby "There you go" Johnny'ego Casha...   

        
Powodem dla którego czasami gramy piosenki innych wykonawców są ich teksty. Słowa były zawsze dla mnie dużo ważniejsze niż muzyka. Teksty piosenek "Running Wild" i "Get Out of My Life" pasowały do moich tekstów z "Via Ardiente" więc nagrali¶my te piosenki i umie¶cili¶my na płycie. Wła¶ciwie "Get Out of My Life" funkcjonuje na "Via Ardiente" jako bonus dla wytrwałych słuchaczy, którzy nie wyłączają odtwarzaczy po ostatniej piosence.

        
Instytut Adama B: Kiedy rozmawiali¶my ostatnio telefonicznie mówiłe¶ mi, że chcieli¶cie wydać tą płytę latem, gdyż brzmi ona letnio. Z drugiej strony Paweł Dunin-Wąsowicz recenzując waszą płytę "Via Ardiente" okre¶lił teksty jako depresyjne. Twoim zdaniem, skąd ten paradoks?     

          
O tym, że teksty na "Via Ardiente" są depresyjne dowiedziałem się z prasy. Dla mnie nie są ani mniej ani bardziej depresyjne niż teksty z innych płyt Komet i Partii. Lato jest moim zdaniem najbardziej magiczną porą roku i jednocze¶nie najbardziej smutną. Łódzki zespół 150 Watts zatytułował swoją płytę "Letnia Depresja" więc widzę, że nie jestem odosobniony w swoich poglądach. (¶miech)

Instytut Adama B: Wydaje mi się, że nastąpiła pewna niespodziewana wolta w waszej muzyce. Przez pewien czas po wydaniu pierwszej płyty grali¶cie nieco więcej country, czego przykładem chociażby utwór "Ze wsi do miasta". Tymczasem płyta nie ma wiele momentów country, bardziej przypomina mi eklektyczny album Partii "Dziewczyny kontra Chłopcy". Jak my¶lisz dlaczego tak się stało?      

             
Piosenka "Ze wsi do miasta" muzycznie ma niewiele wspólnego z country. Jeżeli już to tekstowo. (¶miech) To piosenka o bywalcach modnych klubów w dużych miastach, którzy wstydzą się tego, że urodzili się na wsi. Moim zdaniem powinni być z tego dumni. Na Via Ardiente elementy country pojawiają się w wielu miejscach. Nie jest to na pewno ortodoksyjne country typu Mrągowo. Eksperymentując z różnymi stylami muzycznymi najważniejsze jest dla nas zawsze stworzenie własnej wersji danego stylu .Na płycie "Via Ardiente" podobnie jak na "Dziewczyny kontra chłopcy" Partii wszystkie teksty układają się w pewną cało¶ć. Być może stąd wynika muzyczny eklektyzm obu płyt.   

       

Instytut Adama B: Zaskoczeniem dla mnie była duża (procentowo) ilo¶ć utworów o charakterze wręcz balladowym ("Ostatnie lato XX wieku", "Traktuj mnie Ľle", "W pułapce"). Te dwa ostatnie przypominają wręcz produkcje z lat 50-tych. Jak to się w ogóle stało, że nagrali¶cie aż tyle stonowanych kawałków? Czy trudno jest punk rockowcom nagrywać takie utwory?      

      
Uwierz mi, że dla mnie też. Dopiero kiedy skończyli¶my mix u¶wiadomiłem sobie, że na płycie przeważają wolne piosenki. Wcze¶niej odbierałem "Via Ardiente" jako szybką, punkową płytę z paroma wolniejszymi piosenkami. Tempo piosenki nie ma większego znaczenia dla nas. Z drugiej strony precyzyjne granie na czystej, nieprzesterowanej gitarze nie jest łatwe i wymaga dyscypliny.
       

Instytut Adama B: Zauważyłem także, że "Via Ardiente" jest najdłuższą waszą płytą. Jednocze¶nie na albumie nie znalazły się m.in. "Krzywe nogi" czy "W dżinsach i swetrze", które nagrali¶cie parę miesięcy wcze¶niej. Czy wobec tego przy okazji sesji nagraniowej powstały jeszcze jakie¶ utwory, które może ukażą się przy jakiej¶ szczególnej okazji?      

        

Jak wspomniałem wcze¶niej tekstowo "Via Ardiente" jest koncept-albumem, jakkolwiek pretensjonalnie to brzmi (¶miech), a wymienione przez ciebie piosenki są o czym¶ zupełnie innym więc nie chciałem ich umieszczać na płycie. Podczas sesji nagraniowej zrobili¶my parę nagrań, których też nie zamie¶cili¶my żeby nie wydłużać zbędnie tej i tak przydługiej płyty (¶miech). Chcemy niedługo wydać album, na którym znajdą się wszystkie niepublikowane piosenki Komet. 

    

Instytut Adama B: Czy wydanie płyty "Tribute to Partia" też będzie promowany specjalnym koncertem? Może razem z niektórymi wykonawcami waszych utworów?     

     

Podsunąłe¶ mi ciekawy pomysł. Dziękuję! Zobaczymy.    

   

rozmawiał: Adam Bogusiak

       

      

wróć <<<